Kas ir Blow door tests un kam tas ir nepieciešams

Ar Blow door pārbaudi mēra ēkas hermētiskumu. Tā ir standarta metode ēkas hermētiskuma pārbaudei. Blow door pārbaude vairs netiek veikta tikai jaunajos mājokļos, bet ietver arī lielās ēkas, piemēram, noliktavas, biroju ēkas, saldētavas, sporta zāles atbilstoši būvprojekta standartam.

Ar Blower door testa palīdzību var noskaidrot gan ēkas siltumizolācijas kvalitāti, gan noskaidrot “siltuma” gaisa noplūdes vietu, ko citādā veidā noteikt nevar. Ar Blower door palīdzību uz spiedienu starpības rēķina tiek panākts pazemināts un paaugstināts gaisa spiediens, tādējādi imitējot vēja iedarbību un spiediena starpību iekštelpā un ārā. Tas palīdz atklāt gan problemātiskus un nehermētiskus mezglus un siltuma zudumu, gan aukstuma vai siltuma iekļuvi vasarā.

Mērķis ir ilgtermiņā ietaupīt enerģiju, novērst konstrukcijas bojājumus un, protams, radīt optimālu dzīves komfortu. Tāpēc ir jānodrošina samērā gaisa necaurlaidīga ēka.

Blow door test
Blow door test

Ēkas korpusa ārējās noplūdes ietekmē mūsu veselību un labklājību. Plaisas tvaika barjerā un apkārtējos mājas vai ēkas savienojumos var radīt vairākas problēmas. Šīs spraugas nav tikai vieta, kur iekļūt putekļiem un ziedputekšņiem. Tie ļauj iekļūt arī aukstam vai siltam gaisam, mitrumam un piesārņotājiem. Atkarībā no klimata, kurā dzīvojat, šai noplūdei var būt kaitīga ietekme. Mitrā klimatā liels daudzums “aploksnes” noplūdes var izraisīt pārmērīgu mitruma iekļūšanu mājās, padarot to neērtu dzīvošanais jutīgāku pret IAQ problēmām, piemēram, pelējumu. Sausākā klimatā ir gluži pretēji - ziemas mēnešos ieplūst sauss gaiss un veidojas nepatīkami sausa vide, kas var izraisīt sausus deguna blakusdobumus, statisko elektrību un pat palielināt vīrusu izplatību. Šīs noplūdes ietekmē arī enerģijas patēriņu, jo uzsildītais vai atdzesētais gaiss ātrāk izplūst no ēkas, palielinot gaisa kondicionētāja vai sildītāja darbības laiku. Ēkas energoefektivitātes rādītājus aprēķina saskaņā ar normatīvajiem aktiem ēku energoefektivitātes jomā.

Vadoties pēc Eiropas prakses, energoefektīvām mājām gaisa noplūdes koeficients nedrīkst būt lielāks par 0,6 m3/(m2*h), kas arī atbilst pasīvās ēkas standartam.

KĀ STRĀDĀ TERMOGRĀFISKĀS PĀRBAUDES

Blow door test

Termogrāfija mēra virsmas temperatūru, izmantojot infrasarkano staru video un nekustīgās kameras. Šie rīki redz gaismu, kas atrodas siltuma spektrā. Video vai filmas attēli ieraksta ēkas virsmas temperatūras svārstības, sākot no baltas krāsas siltiem reģioniem līdz melnai vēsākai telpai. Iegūtie attēli palīdz revidentam noteikt, vai ir nepieciešama izolācija. Tie kalpo arī kā kvalitātes kontroles instruments, lai nodrošinātu pareizu izolācijas uzstādīšanu

Ar šīs ierīces palīdzību var pamanīt temperatūras starpību un atklāt nehermētiskus mezglus. Izmantojot kopīgi hermētiskuma testu un infrasarkano siltumvīzijas uzņemšanu, var panākt mājas konstrukcijas gaisa necaurlaidības kontroles maksimālu ticamību.

Termogrāfiskā pārbaude ir vai nu iekšēja, vai ārēja apskate. Enerģijas auditors izlemj, kura metode dotu vislabākos rezultātus noteiktos laika apstākļos. Interjera skenēšana ir biežāka, jo silts gaiss, kas izplūst no ēkas, ne vienmēr pārvietojas pa sienām taisnā līnijā. Siltuma zudumi, kas konstatēti vienā ārējās sienas zonā, var rasties citā vietā sienas iekšpusē. Turklāt vējainā laikā ir grūtāk noteikt temperatūras atšķirības uz ēkas ārējās virsmas. Šo grūtību dēļ interjera apsekojumi parasti ir precīzāki, jo tie gūst labumu no samazinātas gaisa kustības.

Parasti tiek izmantoti arī termogrāfiskie skenējumi, veicot Blow door testu. Pūtēja durvis palīdz pārspīlēt gaisu, kas izplūst caur ēkas korpusa defektiem. Šādas gaisa noplūdes infrasarkanās kameras skatu meklētājā parādās kā melnas svītras. 

Mērķis

Viss ir ļoti vienkārši, mēs samazināsim enerģijas izmaksas, tas nozīmē, ka Jūs maksāsiet mazāk un iegūsiet pareizāku mikroklimatu mājā. Ar šī testa palīdzību var noskaidrot problemātiskas vietas. Pat nelielas siltumaizsardzības un mezglu korekcijas būtiski pazeminās mājas apkures izmaksas. Kā zināms, energonesēju cenas arvien pieaug. Hermētiskie mezgli kopā ar siltumu atņems arī simtiem, bet vairāku gadu laikā ar tūkstošiem, euro. Turklāt no 2021. gada spēkā stājies jauns ēku energoefektivitātes likums. Saskaņā ar jauno likumu visām jaunajām dzīvojamajām ēkām jābūt А+ klases sertifikātam. Mūsu speciālisti ne tikai konstatē siltuma zuduma pašreizējo līmeni, bet var arī ieteikt, kā atrisināt vienu vai otru problēmu, kas tikusi atklāta testu rezultātā. Uzņēmums “Brasta Latvia” izdos sertifikātu dokumentāciju ar testu rezultātiem, kā arī ēkas energoefektivitātes sertifikātu saskaņā ar iegūtajiem datiem. Mūsu speciālisti dos ieteikumus attiecībā uz zudumu likvidēšanu problemātiskajās vietās.

Blow door test
Blow door test

Kam tas vajadzīgs

Mēs iesakām veikt energoefektivitātes testu, būvējot ēku, kad esat pabeiguši norobežošanas un siltināšanas darbus, taču līdz apdares darbu pabeigšanai. Novēršot noplūdes un izejot energoefektivitātes testu, objektam vienmēr būs augstāka cena, un mājas iedzīvotāji būs apmierinātāki ar pirkumu un lietošanu. Pēc šādas pārbaudes ievērojami samazināsies dēdēšanas, kondensāta vai pelējuma veidošanās risks.

Mēs iesakām veikt testu arī tiem, kas iegādājas nekustamo īpašumu. Tas ir tāpēc, ka slēptus defektus ir praktiski neiespējams atrast citādā veidā. Slēpto defektu atklāšana var palīdzēt ietaupīt pirkumu un nenopirkt kaķi maisā.

Iesakām veikt testu arī ēkās, kur jau ir kādi sarežģījumi. Ar šī aprīkojuma un uzņēmuma “Brasta Latvia” speciālistu palīdzību varēs daudz vieglāk atklāt problemātiskās vietas un saņemt ieteikumus to novēršanai.

Blow door test
Blow door test
Blow door test
 

Testa ilgums

Tests var ilgt no vairākām stundām līdz pat vairākām dienām. Privātā 200 m lielā mājā tas var ilgt 2-6 stundas. Lielākās ēkās tas var ilgt līdz pat vairākām dienām. 

Ko var diagnosticēt

 • brāķētas stikla paketes, stikla pakešu montāžas defektus;
 • norobežojošo konstrukciju siltinājuma defektus;
 • termiskos tiltiņus norobežojošajās konstrukcijās;
 • apkures sistēmu defektus;
 • siltās grīdas sistēmu brāķētus posmus;
 • siltās grīdas sistēmas sildelementu izvietojumu;
 • ventilācijas sistēmu defektus;
 • slēptus defektus, elektrotīkla un barošanas elementu pārkarsi;
 • slēptas noplūyde;
 • jumta seguma izmirkšanu;
 • kondensāta veidošanās vietas (rasas punkti) u.c.

Energoefektivitātes testa vērtība

Blower dooor un termogrāfijaskomplekta cena sākas no 250,00 EUR. Protams, cena būs atkarīga no testa sarežģītības, ēkas kvadratūras un patērētā laika daudzuma. Tādēļ mēs piedāvājam konsultēties ar mums, lai saņemtu precīzāku piedāvājumu.

Pieci iemesli testa veikšanai jau tagad

1.     Nauda. Jūs ietaupīsiet simtiem un tūkstošiem euro ēkas apkurei un dzesēšanai nākotnē.

2.     Mēs esam pārliecināti, ka par testu samaksātā nauda pāris tuvāko mēnešu laikā atgriezīsies kā līdzekļu ietaupījums energoresursiem.

3.     Mikroklimats un ģimenes locekļu veselība ir vēl svarīgāks aspekts nekā nauda. Protams, pats par sevi test nespēj izlabot nepareizi uzbūvētu māju. Taču tas atklāj problēmas. Jūs varēsiet tikt vaļā no caurvēja, pelējuma un mitruma. Tas tieši ietekmē mūsu un mūsu bērnu veselību, un mēs maksimāli norobežosim sevi no elpceļu saslimšanām un alerģijām.

4.     Mūsu uzņēmumam ir visjaunākais un vismodernākais aprīkojums šādu testu veikšanai, kā arī sertificēti speciālisti.

5.     Mūsu speciālistu komanda jau vairāk nekā 25 gadus pārstāv mūsu tirgū materiālus ūdens, vēja un tvaika izolācijai un komponentiem. Mums ir plaša praktiska pieredze dažādu problēmu atklāšanā un to risināšanā.

Sniedzot šo informāciju, mēs ar nodomu neiedziļinājāmies tehniskos sīkumos, lai atvieglotu šīs informācijas uztveri un izpratni.